Stomatologia zachowawcza jest to dział stomatologii, który zajmuje się zapobieganiem i leczeniem próchnicy.
W sytuacji, gdy mamy do czynienia z wczesną fazą próchnicy stosuje się zabiegi remineralizujące szkliwo, czyli zapobiegające dalszemu rozwojowi choroby.
Natomiast odbudowa, uszkodzonych w wyniku próchnicy zębów, powinna być nie tylko estetyczna, ale przede wszystkim trwała, dlatego użyte materiały powinny być najwyżej jakości.
Stosowane przez nas materiały:
1. Wypełnienia kompozytowe – tzw. plomby światłoutwardzalne, to używane przez nas na co dzień materiały do bezpośredniej odbudowy tkanek zęba. Dzięki bogatej gamie kolorów wypełnienie takie staje się praktycznie niewidoczne.
2. Glasjonomery - stosuje się je przede wszystkim jako materiał tymczasowy, plomby do zębów mlecznych i ubytków przyszyjkowych lub podkład pod koronę protetyczną zęba.
3. Wkłady i nakłady (inlay, onlay) – to kosmetyczne wypełnienia, które są szczególnie wskazane w przypadku dużych ubytków. Wykonuje się je w pracowni protetycznej na podstawie pobranych wycisków. Najczęściej wykonywane są z porcelany, ale można je również wykonywać ze stopów złota i materiałów kompozytowych.
Pamiętając o regule, że lepiej jest zapobiegać chorobom niż je leczyć, powinniśmy zgłaszać się na regularne kontrole, w celu sprawdzenia stanu naszego uzębienia i wykonania zabiegów profilaktycznych, dzięki którym możemy skutecznie zapobiegać powstaniu choroby.
Znieczulenie THE WAND
Technologia Wand służy do bezpiecznego, bezbolesnego podawania płynu znieczulającego przed zabiegami stomatologicznymi.
Wand (czyt: łond) pozwala absolutnie zminimalizować lub całkowicie zlikwidować dwie główne przyczyny, które są źródłem bólu przy aplikacji znieczulenia.
Więcej informacji : Znieczulenie The Wand